ACT Training Awards Previous Winners

2015 Winners

2015 ACT Training Awards Winners 

  • ACT Apprentice of the Year
    Supi Mailei
  • ACT Apprentice (Trainee) of the Year
    Samantha Marks-Galea
  • ACT Vocational School Student of the Year
    Teagan Pate
  • ACT Vocational Student of the Year
    Hanna Darmody
  • ACT Aboriginal & Torres Strait Islander Student, Trainee or Apprentice of the Year
    Rachel Hounsell-Carey
  • ACT School-Based Apprentice of the Year Certificate II
    Nicholas Neeson
  • ACT School-Based Apprentice of the Year Certificate III
    Hana Chapman-Speering
  • ACT VET Teacher/Trainer of the Year
    Melissa Dinn
  • ACT VET in Schools Excellence Award
    Gungahlin College
  • ACT Large Employer of the Year
    Wilson Security
  • ACT Small Registered Training Organisation of the Year
    Australian Indigenous Leadership Centre
  • ACT Large Registered Training Organisation of the Year
    Canberra Institute of Technology
  • ACT Industry Collaboration Award
    Transformed Pty Ltd
  • Norm Fisher Award
    Adrian Marron (Posthumously awarded)
  • John Scott Award
    Jerome de Rose

2014 Winners

  • ACT Apprentice of the Year
    Jessica Baczynski
  • ACT Apprentice (Trainee) of the Year
    Mark den Hartog
  • ACT Vocational School Student of the Year
    James Kumar
  • ACT Vocational Student of the Year
    Rebecca Lyons Wright
  • ACT Aboriginal & Torres Strait Islander Student, Trainee or Apprentice of the Year
    Sally Moylan
  • ACT School-Based Apprentice of the Year Certificate II
    Veronica Plunkett
  • ACT School-Based Apprentice of the Year Certificate III
    Eylish Perry
  • ACT VET Teacher/Trainer of the Year
    Judith McDonald
  • ACT VET in Schools Excellence Award
    St Edmund's College
  • ACT Large Employer of the Year
    National Mailing & Marketing Pty Ltd
  • ACT Small Registered Training Organisation of the Year
    Australian Business Academy
  • ACT Large Registered Training Organisation of the Year
    Canberra Institute of Technology